Radni vikend 2023 – Veli Lošinj

Objavljeno u: Novosti
Prvi dan Radnog vikenda prošao je napeto uz pub kviz sa sjajnim nagradama i još boljim ekipama koje su kroz dva kruga pokazale poznavanje opće kulture, ali i uže tematike - osoba sa spinalnim ozljedama.
Drugi dan seminara prošao je radno i inspirativno, a program je započeo dobrodošlicom direktora Turističke zajednice grada Malog Lošinja Dalibora Cvitkovića.
Važne informacije vezane za provedbu Zakona o osobnoj asistenciji, ostvarivanja prava korisnika i pružanja usluge podijelile su predsjednice lokalnih članica - Martina Benić iz Karlovačke udruge spinalno ozlijeđenih (KaSPIN-a) i Tatjana Varga iz Zajednice spinalno ozlijeđenih (SOZ-a).
Kako se osobna asistencija provodi u Sloveniji i koje su izmjene od 2019. godine do danas u reguliranju usluge, ukazala nam je Mirjam Kanalec, predsjednica Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine te potpredsjednica ESCIF-a.
Korisnu interaktivnu aplikaciju za praćenje kvalitete osoba sa spinalnim ozljedama predstavili su nam dr.sc. Marko Kumrić i izv.prof. dr.sc. Joško Božić s Medicinskog fakulteta u Splitu.
Član i aktivist Udruge paraplegičara i tetraplegičara Istarske županije (UPITIŽ-a) Zdravko Lakić prezentirao je konkretne probleme "na terenu" grada Pule i ukazao na moguća rješenja u manjim gradskim i prigradskim sredinama.
Specijalist urologije Tomislav Dominis koji je i sam osoba s paraplegijom ukazao je na najučestalije zdravstvene probleme osoba sa spinalnom ozljedom, ali i predstavio inovativni kirurški zahvat uklanjanja bubrežnih kamenaca.
Što Upit-Os sve provodi za svoju zajednicu predstavila nam je tajnica udruge Biljana Majnik. Lokalna udruga SOZ iz Zagreba proširila je svoje aktivnosti, o čemu nam je pričala Ines Ignjačić, voditeljica projekta "Peer podrška za spinalno ozlijeđene".
U uvijek aktualnu temu katastrofa te korisnih uputa i opreme prilikom evakuacije uveo nas je predsjednik SPIKS-a Nenad Duraković.
U završnom dijelu programa drugog dana Radnog vikenda, održala se inicijalna radionica za izradu strateškog plana HUPT-a gdje su članovi metodom "World cafe" procijenili ciljeve prethodne strategije HUPT-a i mogli dati izravan doprinos kreiranju vizije i i novih mjera za poboljšanje kvalitete življenja osoba sa spinalnom ozljedom.
Voditelj radionice bio je Dario Karačić, a odabrano je 8 "domaćina" koji su se rotirali po ekipama prema strateškim mjerama i aktivnostima.
Treći dan seminara odslušali smo prezentaciju predsjednika HUPT-a Bojana Hajdina, koji je osobno ovo ljeto mapirao plaže za osobe s invaliditetom na Jadranu.
Mapiranje je omogućeno podrškom Hrvatske turističke zajednice.